Dnes je středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava

Akce spolku

 

Jarní čištění kapličky a studánky v Háji 2010


Členové našeho Spolku vyšli v neděli odpoledne 18. dubna 2010 do lesa Háje, aby na jaře vyčistili kapličku a studánku. Je to jedna z dalších tradičních akcí našeho Spolku. Kaplička v Háji sehrála v minulosti zajímavou roli. Popis o historii kapličky (viz níže) jsme umístili i na vstupní dveře do kapličky.Všem zúčastněným děkujeme za vyčištění.
JDuStudánka s kapličkou v Háji
Tato magická studánka byla už dávno v minulosti pro svoji vynikající vodu a polohu oblíbeným cílem občanů z Netvořic a okolí. Chodívala sem z Netvořic i paní Sýkorová, manželka krejčího z Prahy. Na svém úmrtním loži požádala svého manžela, aby se o studánku postaral. Augustin Sýkora, v upomínku na svoji zesnulou manželku, postavil v roce 1936 nad studánkou kapličku. Lesní správa z Lešan darovala stavební kámen a písek, ostatní náklady zaplatil pan Sýkora. Kaplička přišla celkem na 4 tisíce korun a postavil jí stavitel Antonín Zeman z Rabyně za 8 dní. Pan Sýkora zakoupil do kapličky obraz Madony. V neděli 19.července 1936 vysvětil tuto kapličku farář Petr Sirotek. Byla to slavnost, na kterou přišlo mnoho lidí ze širokého okolí. Písně předříkával pan Josef Váňa, kolář z Netvořic. Hrála lešanská dechovka.
Uvnitř kapličky je v kamenné desce vytesáno: „V upomínku zesnulé manželky věnuje Augustin Sýkora. R.1936. “
V době vystěhování za 2. světové války posloužila místním lidem, kteří sem ze strachu, i s dětmi, několikrát utekli. Pramenitá voda i kaplička jim vždycky posloužila.
Po válce používali pramenitou vodu lesní pracovníci, myslivci, houbaři i výletníci. V současnosti jí nelze považovat za pitnou. Může však posloužit k ochlazení i očistě obličeje a rukou.
Velká vichřice na podzim 2002 rozbořila lesní správou čerstvě opravenou kapličku.
V roce 2003 obec Netvořice kapličku znovu opravila.
Členové Spolku rodáků a přátel muzea v Netvořicích kapličku
pravidelně čistili a původní značně zničený popis nahradili tímto zcela novým a aktualizovaným. Podkladem byla publikace Z historie Netvořic od Jaroslava Lašťovičky, Netvořická kronika a vzpomínky pamětníků.
Na jaře roku 2008 nově sepsal Josef Dušek, člen Spolku rodáků a přátel muzea v Netvořicích.


Datum vložení: 2010.04.20 Autor: JDu

 

 

<< zpět na výpis zpráv

Copyright © 2007 Spolek rodáků a přátel muzea v Netvořicích, všechna práva vyhrazena Vyrobilo studio FUMI