Dnes je středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava

Akce spolku

 

Cesta do středu království českého 2013

Kde je Střed Království Českého? Provedli jsme rozsáhlý spolkový výzkum na území bývalého různě velikého království českého a pozor - také v různých staletích. Bylo to náročné! Ale nebojte se, nebudeme vás obtěžovat mnoha zjištěnými důkazy. Musíte nám věřit!


Zkrátím to: Střed se nachází nedaleko nad Slapskou přehradou, kde jsou už po staletí postaveny tři kříže. Dnes jsou tam kříže kamenné a stále zůstávají poněkud utajené. Tím si uchovávají svoji jedinečnost a tajemnost.

Proti tomuto našemu tvrzení o místu Středu Království Českého může kdokoliv něco namítat, ale to je tak všechno, co může dělat.


My si toto místo ověřujeme letos už podesáté a můžeme bez jakékoliv pochybnosti prohlásit, že je to opravdu STŘED! A že takovýto střed není nikde žádný jiný !!!


A navíc se vždy při cestě do Středu Království českého pokocháme krásnou přírodou. A to vždy zásadně mimo silnice, dálnice, železnice, fabriky, továrny, šachty, úřady, a tak podobně. Jdeme pouze cestami mezi poly, loukami, lesy a starými vesničkami.


Už při startu se sejdeme u Netvořického muzea s jedinečnou sbírkou týnecké kameniny. Nejprve se posílíme a potom vyjdeme! Cestou u Jedlického potoka uvidíme Netvořáka z dob Keltů. U Lhoty půjdeme kolem 516 m vysokého vrchu Holy (keltsky svatý) s keltským oppidem. První zastávku uděláme v magickém kostele ve Vysokém Újezdě, kde nám netvořičtí žáci a žákyně připravili koncert. Po občerstvení v místním hostinci jdeme přes Pexův Luh s bývalým mlýnem do Staré Rabyně nad přehradou. Pak sejdeme ke Slapské přehradě. Po prohlídce můžeme na lodi dojet ke slavné vorařské kapličce Na Rovínku. Tam si zazpíváme naši výletní hymnu, babičku Mary, zahraje nám na trubku sólista, vystoupí další účinkující. Je to i místo na malý odpočinek před krátkou cestou do Středu. A budeme ve STŘEDU!!! Tedy pozor, bude to v sobotu, ale rozumíme si, že? A ve Středu Království oslavíme náš desátý příchod. Zavzpomínáme!

Pak už dojdeme zanedlouho do restaurace v Lahozi, kde se občerstvíme, rozdáme pamětní listy a rozloučíme se.
Datum vložení: 2013.03.28 Autor: Ondřej Paluska

 

 

<< zpět na výpis zpráv

Copyright © 2007 Spolek rodáků a přátel muzea v Netvořicích, všechna práva vyhrazena Vyrobilo studio FUMI