Dnes je středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava

Akce spolku

 

Rady pro turistické nadšence

v království českém z roku 1904

Kdo cestuješ pěšky, mějž především na zřeteli, abys měl pohodlnou, ne právě zcela novou obuv. Budiž lehká, ale s dobrými dvojitými podešvy, nikoliv šněrovací, nebo vůbec nízkou, nýbrž raději s holinkami a nepro-mokavou, a dle možnosti alespoň ještě jeden pár nebo střevíce v zásobě kvůli převléknutí. Během dne jez a pij málo, teprve večer se náležitě občerstvi a nasyť …
Pěší turista oděje se pokud možno lehce, ale teple, nejlépe oděvem nepromokavým a s vlněným prádlem. Učiní dobře, vezme-li sebou jednu nebo více košil k výměně. Pak může bez obav kdekoliv přenocovat. Klobouk buď lehký, plstěný.
Proti chladu vezmi lehký pléd nebo plášť. Nejlepším opěradlem jest pevný deštník nebo hůl deštníková, zobcem okovaná.
Kdo z důvodu zdravotních či jiných bude nucen přenocovat, vezmi sebou: mýdlo, ručník, hřeben, kartáček na zuby, kartáč na oděv, nůž se zátkopáčem, jehlu, nitě, knoflíky k zapichování, anglickou náplasť, kapky opiové proti kolice a průjmu, natron bicarbonicum proti žáze, jelení nebo salicylový lůj nebo místo toho mandlový olej proti opruzení, dále trochu citronové kyseliny k uhašení žízně, lahvičku koňaku nebo dobrého vína.
Každý takovýto turista si nezapomene doma dobrou náladu od hlavy až k patě, čímž potěší sebe i ostatní a přivábí k sobě slunce a teplo.


Datum vložení: 2010.03.21 Autor: JDu

 

 

<< zpět na výpis zpráv

Copyright © 2007 Spolek rodáků a přátel muzea v Netvořicích, všechna práva vyhrazena Vyrobilo studio FUMI