Dnes je středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava

Akce spolku

 

Informace o Spolku rodáků a přátel muzea v Netvořicích

Informace o Spolku rodáků a přátel muzea v Netvořicích

Náš Spolek, založený roku 1904, organizoval a prožil řadu zajímavých akcí i v roce 2008. O některých chceme v Netvořickém zpravodaji stručně informovat.

Největší spolkovou událostí roku 2008 byla celodenní slavnostní 60. Valná hromada, konaná dne 15. listopadu 2008. Dopoledne bylo nejprve slavnostní odhalení pamětní desky rodiny Heřmanových, která před druhou světovou válkou významně ovlivňovala život lidí z Netvořic a okolí. Jejich tragickými osudy se bude spolek dále zabývat. Další program byl zaměřen na volné prohlídky Muzea motocyklů, Městského muzea, výstavy Vystěhování Netvořicka za okupace na Radnici a prohlídky interiéru československého kostela a katolického kostela. Pokračování valné hromady bylo v jídelně místní školy. Po slavnostním obědě byla oficiální část 60.Valné hromady. Potěšilo nás vystoupení žáků netvořické školy pod vedením Mgr. L.Vodehnalové, jakož i milé básně od naší přítelkyně paní Jindry Schneiderové. Velké poděkování patří paní ředitelce netvořické školy Mgr. Chobotské.
Všechny zaujalo promítání dokumentu Aussiedlung-Vystěhování od pana Šmeráka a vzpomínka na dobu německé okupace. V této souvislosti byla zajímavá vzpomínka na významnou a riskantní činnost našeho spolku v době okupace, po okupaci, po roce 1948 a nakonec až k jeho rozpuštění v roce 1952. Téma dokumentace vystěhování našeho kraje za okupace a po okupaci bude pro Spolek jedním z hlavních činností pro nejbližší roky. Budeme pokračovat v záznamech pamětníků a sbírání dokumentů. Spolek vysoce oceňuje práci nových pracovníků muzea, kteří uspořádali, za finanční podpory našeho Spolku, první velkou výstavu o vystěhování Netvořicka.
Debatovalo se v pohodovém a příjemném prostředí až do večerních hodin. Mimo jiné bylo dohodnuto, že Spolek bude iniciovat založení sdružení pro výstavbu rozhledny na vrchu Holý. K vidění byl i model rozhledny. Promítalo se video z Netvořického pouťového jarmarku 2008 a ze mše kardinála Vlka v katolickém kostele o pouti v srpnu 2008.
Na 60.Valné hromadě bylo také rozhodnuto o vzniku pražské skupiny členů Spolku, volně navazující na činnost Spolku rodáků a přátel Netvořic na Královských Vinohradech .
Slavnostní 60.Valné hromady se zúčastnilo celkem 66 členů a 3 hosté. Spolek má v současné době 120 členů.
Z velkých akcí Spolku v roce 2008 dále uvádíme dva jarní výlety, kterých se zúčastnilo velké množství přátel z Netvořic a širokého okolí. Jsou to tradiční Na Medník za kandíky a na Posázavskou stezku a Cesta do středu Království českého. Vždy byl zajímavý program, pamětní listy, odpočinek s občerstvením, legrace a zábava. Hodnocení účastníků na konci výletů bylo: To nemá chybu! Další výlety se konaly v menších skupinách okolo 10 lidí.
Velkou akcí byl samozřejmě Netvořický pouťový jarmark v srpnu. Přes sobotní hrozné počasí přišla krásná neděle a jarmark byl bohatě navštíven. Vyhrávala dechovka, byly koláče i okurky rychlokvašky neboli ocakovačky, tradiční stánky i pravý kozel, vynikající šermíři, loutkové představení, skvělé mažoretky, atd. V sobotu večer posezení členů a jejich přátel u grilu. A nutno zmínit výstavu školních fotografií ve spolkové trafostanici, kterou bychom rádi opakovali a ukončili vytvořením databáze pro archiv naší školy. Děkujeme za spolupráci a podporu městysu Netvořice a Sokolu.
Spolek realizoval řadu dalších akcí, jako například další čištění cesty k Jedlici a vysazování stromků, úklid kapličky v lese Háji, advent s Netvořákem, atd.
Důležitá byla účast členů Spolku na desetileté inventuře v městském muzeu. Výsledky byly zveřejněny. Spolek se bude nadále snažit býti nápomocen našemu muzeu.
Rádi bychom pozvali občany Netvořic a okolí na naše akce. 21.12.2008 Advent s Netvořákem – sraz 14,30 u pomníku na náměstí, 31.1.2009 Ples se Sokolem, 21.3.2009 Na Medník za kandíky a na Posázavskou stezku, 25.4.2009 Do středu Království českého, 15.-16.8.2009 Netvořický pouťový jarmark. Další akce budou na vývěsce spolku a na www.netvorice.eu.
Závěrem přejeme všem občanům Netvořic a okolí krásné a šťastné prožití svátků vánočních a v roce 2009 štěstí, zdraví a pohodu.

Za Spolek Josef Dušek a Jiří Stibůrek 27.11.2008


Datum vložení: 2009.09.16 Autor: J. Dušek, J. Stibůrek

 

 

<< zpět na výpis zpráv

Copyright © 2007 Spolek rodáků a přátel muzea v Netvořicích, všechna práva vyhrazena Vyrobilo studio FUMI